گزارش حادثه در گاشربروم

گزارش حادثه در گاشربروم*

شرح واقعه: 25/5/82 ارتفاع 7900 متری کوه گاشربروم یک ـ هیمالیای پاکستان

صدایی مهیب برخاست و در یک چشم بر هم زدن غول بهمن، دیوانه وار چون رودخانه ای وحشی، به حرکت درآمد و در مسیری که دو کوهنورد ایرانی در حال حرکت بودند سرازیر شد. آنقدر سریع اتفاق افتاد که حتی قدرت فکر کردن را از آنها گرفت.

...اما ناگهان ... معجزه! طناب حمایتی آنها فیکس شد و... از صخره ها آویزان ماندند. اما آوار بهمن بر روی آنها سرازیر بود... باز هم معجزه پشت معجزه! ... وسایل ایمنی و امدادی از کار نیفتادند... و آنان زیر ضربات سهمگین و سنگین بهمن، ثابت شدند!

 

کمپ 3 گاشربروم یک

وحشت، ساکنان کمپ3 را فرا گرفته و همه نگران سقوط بهمن هستند و می دانند در هیمالیا، عمق و حجم بهمن وحشتناک است و اگر کسی را ببرد، مرگ او حتمی است. با قطع بی سیم و ارتباط با کوهنوردان، از بروز فاجعه مطمئن می شوند. اضطراب جان همه را به لب رسانده... اما ناگهان صدای خس خس سینه و تنفس های منقطع از بی سیم به گوش می رسد... آنها زنده اند... صدای نفس درمی آید... و گروه امداد با سرعت به حرکت درمی آید.

 

 

27/5/1382

حدود دو روز طول می کشد تا گروه نجات به محل سقوط بهمن برسد عملیات جستجو با سرعت آغاز می شود. نجاریان و خادم دو کوهنورد دیگر گروه حمله کننده به  قله که شاهد سقوط بهمن بر روی دوستان خود بودند، تقریباً هم زمان با گروه نجات می رسند.

باز هم معجزه ... مقبل هنرپژوه یکی از کوهنوردان را در حالی که روی برف ها تکان می خورد و چند متر آن طرف تر محمد اوراز را که تا سینه درون برف ها گرفتار شده و مختصری سرش را حرکت می دهد می یابند. علی رغم صدمات فراوان و سرمازدگی شدید، پس از دو روز هنوز هر دو زنده هستند!

مصدومان از کمپ سوم در ارتفاع 7300 متری به کمپ دوم در ارتفاع 6700 متری و سپس به کمپ پیشرفته در ارتفاع 5400 متری انتقال می یابند.

 

30/5/82

انتقال اوراز و هنرپژوه پس از 5 روز از کمپ پیشرفته توسط هلی کوپتر نظامی ارتش پاکستان به فرودگاه اسکاردو و انتقال مصدومان از این منطقه توسط هلی کوپتری دیگر.

... و بالاخره پس از گذشت پنج روز، مصدومان در بیمارستان بستری می شوند. استخوان سر محمد اوراز از سه ناحیه دچار شکستگی و ضربه مغزی شدید شده و مهره LI کمر او نیز شکسته است و در ICU بستری است و در حالت اغما به سر می برد. هنرپژوه دیگر کوهنورد مصدوم دچار کوفتگی شدید و مصدومیت مختصر از ناحیه چشم و صورت شده که پس از انجام عمل جراحی و پس از چهار روز از بیمارستان مرخص می شود.

 

3/6/1382

محمد آقاجانی، رئیس فدراسیون کوهنوردی به پاکستان می رود.

مسئولیت فدراسیون پزشکی

یکی از دوستان محمد اوراز در حالی که به شدت متأثر بود روز پنج شنبه با کیهان ورزشی تماس گرفت و گفت: چرا مسئولان تا این حد نسبت به جان قهرمانان ملی بی تفاوت هستند؟ چرا نایب رئیس فدراسیون کوهنوردی به گزارش کوتاه و بی ارزش درباره این حادثه به رسانه ها اکتفا کرده و گزارش پزشکی او را اعلام نکرده است؟ خانواده محمد اوراز به شدت نگران هستند. آیا اگر برای یکی از فوتبالیست ها هم این اتفاق می افتاد با همین خونسردی با آن برخورد می شد؟ چرا پزشک متخصص مغز و اعصاب از ایران برای بررسی حال او اعزام نشده است؟ چرا نماینده فدراسیون پزشکی را برای بررسی حال او به پاکستان اعزام نکرده اند؟

سجاد فرشیدی می افزاید: چه کسی باید به وضع ورزشکاران ملی پوش کشورمان در رشته هایی غیر از فوتبال و کشتی رسیدگی کند؟ محمد اوراز با این همه افتخار که برای کشورمان کسب کرده است، 31 سال دارد و علی رغم داشتن لیسانس کارشناسی تربیت بدنی، با اینکه تلاش بسیار کرد و مدام درخواست استخدام می داد و حتی با آقای هاشمی طبا ملاقات کرد و درخواست استخدام نمود و در آخرین تلاش خود، هنگامی که سازمان صدا و سیما اقدام به جذب نخبه ها کرد، از آقای دکتر لاریجانی رئیس این سازمان هم درخواست استخدام کرد اما تلاش ها به هیچ کجا نرسید. آیا این است سرنوشت ملی پوشان و افتخار آفرینان کشورمان؟

در ضمن فدراسیون کوهنوردی که اعلام کرده این همه هزینه درمان شده، مگر اطلاع ندارد که این کوهنورد بیمه بین ا لمللی بوده اند و طبق تعرفه های بیمه جهانی، تمامی هزینه ها از طرف آنان پرداخت خواهد شد!

 

بی تفاوتی نمایندگان مجلس

فدراسیون کوهنوردی نماینده ای را در استان انتخاب کرده تا پیگیر امور باشد و با مقامات استان و نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس رایزنی کرده و مساعدت هایی برای کمک به این کوهنورد انجام شود. اما تا آنجا که اطلاع دارم جناب استاندار پس از 11 روز، با خانواده اوراز تماس گرفته است! نمایندگان ارومیه در مجلس نیز مانند خانم امانی، آقایان فتاح پور و یکانلی را حتی نتوانسته اند پیدا کنند! انگار برای آنها این موضوع که در حوزه نمایندگی شان رخ داده کوچکترین اهمیت و ارزشی نداشته و از خانواده این افتخارآفرین ملی حتی سراغی نگرفته اند!

مدیر کل تربیت بدنی استان آذربایجان غربی هم که هیچ کاری نکرده است! فقط گفته اند فدراسیون پزشکی هزینه ها را طبق تعرفه پرداخت می کند و رئیس سازمان تربیت بدنی هم در تلویزیون مجبور شد قو.ل بدهد هزینه ها را متقبل خواهد شد!

قربانی مربی محمد اوراز، سرپرست کانون کوهنوردان نقده مسئول مدرسه هیمالای آذربایجان غربی و بازرس هیات کوهنوردی این استان درباره این حادثه و اقدامات انجام شده می گوید: اعضای سفارت ایران و خبرنگار صدا و سیما در اسلام آباد خیلی کمک کرده و حتی به اتفاق عده ای از ایرانی ها به اوراز خون داده اند. اما از نمایندگان ارومیه در مجلس و برخی مسئولان استان هیچ خبری نیست! استاندار هم بعد از 11 روز تازه به فکر خانواده اوراز افتاده است! رئیس فدراسیون کوهنوردی دوشنبه رفته پاکستان اما توقع وجود دارد که پزشکان متخصص ایرانی را برای معاینه محمد اوراز اعزام می کردند. چرا فدراسیون پزشکی کاری نمی کند؟

 

استاندار بی خبر بود!

معروف اوراز برادر محمد، کوهنوردی که هم اکنون در کما بسیر می برد می گوید: مادرم از قضیه اطلاع ندارد و از او پنهان کرده ایم چون طاقت ندارد. دکتر گودرزی پزشک تیم تلفنی به من گفت، حال محمد خیلی بد است و پیشرفت او چندان خوب نیست. درخواست ما از مسئولان استان و ورزش کشور است تا تیم پزشکی متخصص از ایران اعزام کنند تا به داد او برسند و خیال ما را راحت کنند. دکترهای پاکستان خوب هستند اما، ما به پزشکان خود، بیشتر اطمینان داریم.

برادر این قهرمان ملی پوش درباره همیاری مسئولان می گوید: سه شنبه استاندار آذربایجان غربی به ما گفت با سفیر ایران در پاکستان صحبت کرده و محمد را عمل کرده اند و از وضعیت اضطراری نجات یافته اما صبح که تلفنی با پاکستان صحبت کردیم گفتند چنین کاری انجام نشده است!

از تمام مسئولان استان گله دارم زیرا محمد، اول یک قهرمانی استانی و سپس کشوری و جهانی است. چرا جناب استاندار اینقدر دیر به فکر افتاده و وقتی خبرها از تلویزیون پخش شد و روزنامه ها نوشتند و خبر آن پخش شد و روزنامه ها نوشتند و خبر آن پخش شده پس از 11 روز یادش افتاده؟ حتماً دیر متوجه شده است!

معروف اوراز می افزاید: محمد عرفان، دکتر پاکستانی محمد در بیمارستان شفا، گفته است «آنقدر از سراسر دنیا به من تلفن کرده اند و سفارش حال محمد را کرده و به من فشار آورده اند که مواظب این قهرمان جهان باشم که از کار خود بازمانده ام و فقط کم مانده پرویز مشرف (رئیس جمهور پاکستان) به من تلفن بزند!» اما مسئولان منطقه خودمان که این قهرمان اهل آنجاست تا این حد دیر به فکر افتاده اند!

 

پاسخ فدراسیون

 شیر محمد نائب رئیس فدراسیون کوهنوردی درباره اعزام پزشک متخصص ایرانی به


پاکستان می گوید:

بیمارستان شفاء مجهز است و پزشکان متخصص حضور دارند، اگر بنا به اعزام پزشک باشد این کار انجام خواهد شد، اما فعلاً لزومی به اعزام پزشک وجود ندارد.

او در پاسخ به این سؤال که خانواده محمد اوراز نگران حال او هستند و درخواست اعزام پزشکان متخصص ایرانی را دارند پاسخ می دهد: تخصص ما در ورزش است و نباید در کار پزشکی دخالت کنیم. پزشکان پاکستان با کادر درمانی بیمارستان های خاتم الانبیاء و آراد در تماس هستند و همین کافی است. چنانچه اجازه پرواز بدهند محمد اوراز را با هواپیمای چارتر به ایران اعزام خواهیم کرد.

 

اوراز ـ قهرمان ملی

مقبل هنرپژوه دیگر کوهنوردی که همراه محمد اوراز در کوه گاشربروم یک در هیمالیا دچار حادثه سقوط بهمن شد، با 19 سال سن از شهرستان بوکان به این برنامه اعزام شده است. سید محمد هنرپژوه پدر مقبل درباره این حادثه می گوید: مقبل حدود 50 متر از محمد اوراز عقب تر بوده و پس از آنکه بهمن، محمد اوراز را با خود می برد با فاصله و با شدت کمتر، مقبل را هم به دنبال خود می کشد.

پدر این کوهنورد آسیب دیده با ذکر این نکته که پسرش آسیب جدی ندیده و از بیمارستان مرخص شده است می افزاید: محمد و همه این تیم 12 نفره برای من با مقبل فرق ندارند و برای محمد بسیار نگران هستم. محمد کوهنوردی جهانی و افتخار آفرین است.

سید محمد هنرپژوه درباره توقع خود از مسئولان می گوید: چه توقعی می توانم از مسئولان داشته باشم؟ در این چند روز هیچ کس سراغ ما نیانده، مگر ما نماینده ای در مجلس نداریم؟ حتی از تربیت بدنی هم تماسی نگرفتند. شاید فکر می کرده اند ما را نگران کنند! به مسئولان بگویید به داد محمد برسند او پسر و عزیز همه ماست.

 

چه کسی مسئول است؟

با انتشار خبر سقوط بهمن و بروز سانحه برای کوهنوردان ایرانی در هیمالیا و در «کما» فرو رفتن محمد اوراز صعود کننده ایرانی و اولین مسلمان فتح کننده قله اورست و دارای چند مدال جهانی و رکوردار صعود سرعتی قلل بالای 8 هزار متر بدون اکسیژن در ایران که نامی آشنا برای جامعه کوهنوردی ایران بلکه جهان است همگان متاسف شدند و باز هم این سئوال پیش آمد که در کشورمان مسئولیت رسیدگی و کمک به مصدومان و خانواده های اینگونه حوادث و سوانح با چه کسانی است؟


*- کیهان ورزشی. هفته نامه. مورخ 8/6/82.ص10.

/ 0 نظر / 287 بازدید