سربلند در اغما*

سرنوشت تأسف بار بهترین کوهنورد ایران

سربلند در اغما*

خبرگزاری بی بی سی در آخرین ساعات چهارشنبه 16 آگوست 2003 این خبر را اعلام کرد: «تیم ملی کوهنوردی ایران در جریان صعود به قله گاشربروم یک در منطقه هیمالیا پاکستان امروز در ارتفاع 7900 متری دچار سانحه سقوط بهمن شد.» 18 روز قبل وقتی که این گروه 12 نفره تصمیم داشتند فعالیت های هیمالیا نوردی خود را آغاز کنند سایت اورست نیوز به نقل از مربی تیم کوهنوردی ایتالیا این موضوع را مطرح کرد:«شرایط آب و هوایی برای صعود به قله گاشربروم مناسب نیست. من اگر جای ایرانی ها بودم هرگز حاضرنمی شدم تا گروه خود را در چنین شرایطی روانه قله کنم». در همان روزی که کوهنوردان ایرانی فعالیت خود را برای صعود آغاز کردند چند تیم خارجی دیگر به دلیل شرایط نامعلوم آب و هوایی به کشورهای خود بازگشتند اما در ارتفاع 7900 متری قله گاشربروم چه گذشت؟ «محمد اوراز» مرد سال کوهنوردی ایران 5 قله بالای 8 هزار متری را فتح کرده است، در این گروه 12 نفره حضور داشت. او قبلاً به طرز خارق العاده ای توانسته بود به دو قله 8 هزار متری ماکالو و لوتزه بدون اکسیژن صعود کند. کارشناسان کوهنوردی اعتقاد دارند که «اوراز» یکی از کارهای نادر کوهنوردی را انجام داده است. اولین مربی ایرانی که توانست مدرک درجه یک مربیگری را از فدراسیون جهانی دریافت کند، اوراز قهرمان مردم ارومیه بود. با وجود اینکه این کوهنورد از کردهای مهاجر ارومیه است اما از محبوبیت خاصی در این شهر برخوردار است. «اوراز» به معنی سربلند در حالی که فقط 150 متر تا قله فاصله داشت دچار سانحه سقوط بهمن شد و این قهرمان ملی تا ارتفاع 7300 متری با بهمن دست و پنجه نرم کرد و از زیر خروارها برف به شکل معجزه آسایی رهایی یافت اما گویا این معجزه هم فایده ای نداشت! او در همان  ابتدا و شرایطی که فرصت اندکی برای تصمیم گیری داشته با مورس و از طریق بی سیم علامتی را به مرکز اعلام می کند که نشان دهنده وضعیت اضطراری این گروه در ارتفاع 7900 متری بوده است. تیم عملیات نجات به دنبال دریافت چنین پیامی بعد از چهار روز موفق می شود این کوهنورد را به ارتفاع 5400 متری انتقال دهد. اما نکته عجیب این است که نزدیک به 5 روز طول می کشد تا این کوهنورد را به وسیله چرخبال از کمپ پیشرفته به فرودگاه شهر کوهپایه ای اسکاردو برسانند و از آنجا به بیمارستان شفا در اسلام آباد پاکستان منتقل کنند.گفته می شود که دلیل اصلی تاخیر در انتقال اوراز به شرایط نامساعد آبو هوایی و مشکلات مال فدراسیون کوهنوردی ایران مربوط می شود. به نقل از یک منبع آگاه برای اجاره چرخبال و دیگر اقداماتی که برای انتقال این کوهنورد به بیمارستان شفا صورت گرفته نزدیک به 20 هزار دلار هزینه شده است. این مبلغ توسط همراهان و نمایندگان ایرانی به صورت قرضی تهیه شد. سفیر جدید ایران در پاکستان در طول این روزها هنوز منصوب نشده بود، البته طاهریان بعد از انتصاب در حالی که 13 روز از آن واقعه گذشته بود، بعد از ظهر جمعه گذشته بر سر بالین «اوراز» حاضر شد. به نقل از ستاد پیگیری مصدومیت محمد اوراز چند روز بعد از وقوع چنین حادثه ای از سوی خبرنگاران ایرانی در پاکستان اعلام شد که این کوهنوردان همگی سالم هستند اما خبرنگار صدا و سیمای ایران در پاکستان در آخرین روزهای مرداد ماه این خبر را تکذیب کرد.

رئیس مطلع نبود

چهارشنبه شب گذشته محسن مهرعلیزاده وقتی که می خواست وارد استودیوی خبر شبکه دو سیما شود از چنین اتفاقی مطلع شد! یکی از مسئولان این برنامه به رئیس سازمان تربیت بدنی اطلاع می دهد که مردم ارومیه تماس های فراوانی را در این مورد با روابط عمومی صدا و سیما برقرار کردند. مهرعلیزاده بلافاصله اطلاعات لازم را دریافت می کند. زمانی که او مقابل دوربین نشسته بود از زمان حضور آقاجانی، رئیس فدراسیون کوهنوردی در پاکستان چهار روز می گذشت اما پاسخ مهرعلیزاده شنیدنی است: «من همین امروز آقای آقاجانی را به پاکستان فرستادم. ما اعلام کردیم که تمامی هزینه ها بابت مداوای محمد اوراز را سازمان تربیت بدنی متحمل می شود!»

از گفته های مهرعلیزاده کاملاً مشخص بود که بعد از گذشت 10 روز از وقوع این حادثه او تا آن لحظه هیچ گونه اطلاعی در این مورد نداشته است.

بعد از ظهر دیروز خبرگزاری ایسنا از اسلام آباد گزارش داد «از سوی فدراسیون کوهنوردی یک دستگاه آمبولانس هوایی از شرکت آسمان برای انتقال محمد اوراز به ایران در نظر گرفته شده اما انتقال او به ایران بستگی به نظر پزشکان ایرانی و پاکستانی دارد.» همچنین شیرمحمد نایب رئیس فدراسیون کوهنوردی از تلاش فدراسیون پزشکی برای اعزام یک تیم کامل پزشکی از ایران و تشکیل شورای پزشکی در پاکستان با همکاری کنفدراسیون پزشکی آسیا و پاکستان، جهت تصمیم گیری و تایید آخرین وضعیت انتقال «اوراز» به ایران خبر داد اما معروف اوراز برادر محمد می گوید: «دیروز با آقاجانی صحبت کردم. رئیس فدراسیون معتقد بود همان خدایی که او را نجات داد اینجا هم به یاری محمد خواهد آمد. پزشکان اوضاع برادرم را نامناسب اعلام کردند. 10 مورد اشکال در اندام های او دیده می شود. محمد دچار ضربه مغزی شده است. در خون و ریه او هم اشکالاتی وجود دارد. فعلاً هم که در کما به سر می برد گویا پزشکان پاکستانی قطع امید کردند». به دلیل مشکلات جسمانی «اوراز»  پزشکان انتقال او را به ایران در شرایط فعلی غیرممکن می دانند. از سوی دیگر مهدی کروبی، رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه دیروز صبح مجلس بنابراین درخواست 10 نماینده مجلس از مسئولان خواست که هرچه سریع تر یک تیم پزشکی متبحر را به پاکستان اعزام کنند. علاوه بر این در کنار چنین حادثه ای ابهاماتی هم وجود دارد:«با وجود تاکید تیم های موجود در منطقه مبنی بر عدم صعود، تیم ایران اقدام به صعود کرده است! برخی ادعا دارند چرخبال به علت هوای نامساعد امکان امداد نداشته و سپس اعلاممی شود که هزینه پرواز فراهم نبوده و گزارش اقدامات مقامات سازمان تربیت بدنی تا به حال منتشر نشده است!». محمد اوراز در شرایطی که چند دعوت نامه از سوی کشورهای اروپایی برای تدریس و مربیگری تیم های مختلف داشت اما شرط او برای پذیرش این پیشنهادها فتح تمامی قله های بالای 8000 متر با پرچم ایران بود. او را به یاد بیاورید!


*- شرق ـ شماره 8 ، دوشنبه 10/6/82 ص 23.

/ 0 نظر / 68 بازدید